FotogalériaNaše aktivity v roku 2021
Vítame pápeža Františka12.-15.september 2021 - Sv. otec na Slovensku. Tešili sme sa naňho a dočkali sa ho. Poniektorí z nás si zaspomínali aj na to, ako pred rokmi v Levoči vítali pápeža, dnes už svätého Jána Pavla ll. Spomienka - čím krajšia, tým živšia. Na príchod pápeža Františka sme sa však chystali už od augusta tohto roku, individuálnymi i spoločnými modlitbami sv.ruženca. A v septembri sme ho už vítali na Slovensku. My pred televízormi, tí šťastnejší naživo. Ale nezabudli ani na nás. Veľmi nás potešilo, keď nám doniesli spomienkový šál a zástavku pripomínajúcu túto mimoriadnu udalosť. Ďakujeme.

Pánboh pomáhajMať mobilnú záhradku je veruže dobrá vec. Hlavne, keď už zdravie neslúži tak ako kedysi. Ale ako sa hovorí „kde je vôľa, tam je aj cesta“. Naše dve mobilné záhradky, ktoré sme získali prostredníctvom účasti v jednom projekte, sme sa rozhodli vysadiť jednak sadeničkami voňavých byliniek a do tej druhej sme posadili cibuľku, pór, šalát, reďkvičku a kôpor. Všetko sme mali nachystané a tak sme sa pustili do práce. Nastrihali sme záhradkársku fóliu, vysypali zeminu, posadili, čo sme mali a všetko sme dobre prvýkrát poliali. Nateraz hotovo, ostáva nám už len pravidelne zalievať a čakať, dúfame, že na bohatú úrodu.

Všetko najlepšie k narodeninámA veľa zdravia, šťastia, spokojnosti a pohody. Spoločne sme gratulovali naším milým oslávenkyniam - Helenkám a Alžbetke. My sme gratulovali, spievali, vinšovali a ony nás, tak ako sa patrí, náležite pohostili. Torty a zákusky chutili veruže všetkým, takže ešte raz „mnohaja i blahaja ľita“.

Levanduľová vôňa letných záhradJe júl, všetko vonia a všetko kvitne. Vôňa levanduľových záhonov pošteklí nejeden nos, fialová farba levandule poteší nejedno oko. Aj my kráčame s dobou, a tak sa chystáme na voňavé aranžmány v provensálskom štýle. Levanduľa putuje do vázičiek a putuje aj do fliaš, kde ju necháme usušiť. Neskôr,už vysušenú, ju sypeme do farebných vrecúšok, ktoré ako dekoráciu povesíme na stenu. Vidíte, ako sústredene pracujeme? Keď vrecúško časom pomrvíme v ruke, levanduľová aróma sa uvoľní a príťažlivá vôňa naplní celý priestor. Akoby sme boli vo Francúzsku...

Osviežujúca pochúťka letných dníTentokrát v podobe nepečeného smotanového zákusku z detských piškôt a chutného šťavnatého ovocia. Keďže bolo teplé letné predpoludnie, prichystali sme si všetko potrebné a presunuli sa na terasu. Pomocníkov i ochutnávačov bolo neúrekom a tak nám i práca išla ako po masle. Niekto ukladal piškóty, iný zas chystal ovocie, ďalší sa pasoval s viečkami na kyslej smotane, jednoducho každý priložil ruku k spoločnému dielu. Prítomný bol samozrejme aj kulinársky dozor, ktorý nás upozorňoval na to, či sme niečo nezabudli pridať, napríklad vanilkový cukor...nie, nezabudli sme. Na záver už len posypať grankom, nakrájať a servírovať. Pochúťka je na svete, dobrú chuť.

Aranžovanie s nádhernými hortenziamiUž na nás čakali. Prichystané vo vedierku na stole, čakali nás vonku na terase. Nádherne sfarbené letné hortenzie. Presne také, aké si pamätáme z našich vlastných predzáhradiek. Najprv ovoňať, podeliť sa s radosťou so susedou, a potom do vázy. Na terase je živo. Ovoniavame, obdivujeme, spomíname a aranžujeme. Zaujatí prácou, kombinujeme farby, posúvame a vymieňame si navzájom kvetiny, zhovárame sa, tvoríme, relaxujeme. A krásnymi kvetinami vo vázach stihneme pred obedom ešte aj ozdobiť stoly v jedálni. To nám dnes veru bude chutiť.

Palacinky s tohtoročným čerešňovým džemomNepoznám nikoho, kto by nemal rád palacinky. A keď prišla ponuka na palacinky s čerešňovým džemom, tzv. palacinkári, sa prihlásili ihneď. Nasledovala deľba práce. Pripravovalo sa palacinkové cesto, ochutnávalo sa, dochucovalo a vylepšovalo. Konečne sa piekla prvá palacinka. O malú chvíľu, sa prihlásili aj prví adepti na jej plnenie. A palacinka s čerešňovým džemom bola na svete...mňam. Trpezlivo sme sedeli ako dvanásti mesiačikovia pri vatre, piekli, plnili a ochutnávali. Palaciniek bolo neúrekom...a nás tiež.

Chutné čerešňové variácieA je to tu. Čerešňová sezóna sa rozbehla a my sme to poňali ako výzvu. Po krátkej porade sme sa dohodli na džeme, zmrzline a bublanine. Úlohy boli rozdelené a brigáda sa mohla začať. A veru aj začala. Otrhávalo sa, umývalo, odkôstkovávalo a sem-tam aj ochutnávalo, veď kto by odolal takejto pochúťke? Neodradil nás ani náhodný červík, proteíny, povedali sme si s úsmevom. Následne sme zmixovali, čo bolo treba, dochutili citrónom a pustili sa do varenia. Kým sa nám džem varil, prečítali sme si čo-to z najnovších Katolíckych novín. Hovorí sa tomu aj efektivita práce, konštatujeme a vytrvalo miešame ďalej. Poniektorí sme už aj unavení, oddychujeme a aspoň povzbudzujeme. Ale stihli sme všetko. Najprv sme uvarili džem, na druhý deň pripravili zmrzlinu a čerešničkou na torte bola čerešňová bublanina – ako od starej mamy.

Vitamínová mrkvovo-zelerová nátierkaBolo slnečné, teplé, voňavé predpoludnie a my, ako vždy o takomto čase, sme už sedeli na terase a vychutnávali si pekné počasie. Dnes sa bude kuchtiť. Všetko potrebné nás už čakalo pripravené na vozíku. Už sa len pustiť do práce. Dnes to bude mrkvovo-zelerová nátierka. Čistíme, strúhame mrkvu. Samozrejme, dávame pri tom pozor na prsty, lebo ich budeme ešte potrebovať. Na elektrickom variči uvaríme vajíčka, olúpeme ich, pridáme do misky s maslom a nastrúhanou koreňovou zeleninou. Tí najsilnejší z nás všetko dobre zamiešajú. Ešte dochutiť šťavou z citróna, pri ktorého vytláčaní si zmeráme aj silu stisku, osolíme, okoreníme, natrieme na chlebíky a s chuťou servírujeme. Tomu sa povie „zdravý olovrant“.

Jarné dobrudružstvo s púpavouKrásny jarný deň sme využili na prechádzku v "Kerte", ktorá nám ponúkla po dlhej "covidovej odluke od sveta" pastvu pre oči a dušu. Nádherné púpavy sa na nás smiali z každej strany. Tieto žlté krásky, ktoré obsahujú mnoho telu prospešných látok, sme s radosťou nazberali a v charitnom dome sme pripravili púpavový med, ktorý v jesennom období dobre poslúži na imunitu a tinktúru, ktorou budeme masírovať boľavé kĺby.

Od plechoviek k nádherným kvetináčom

Máj, máj, máj zelený, pod oblôčkom sadený

Narodeninové oslavy

Farebná jarná inšpirácia

Tradičný zemplínsky veľkonočný syrec

Prajeme pokojné veľkonočné sviatky

Vakcinácia proti COVID-19

Jarná gardenaktivita

Veselé tvorenie s bavlnkami

Jarné aranžovanie pri speve

Sladké prípravy na MDŽ

Pôstom k Veľkej Noci

Čo sa za mladi naučíš..

Fašiangové posedenie s tvarohovým poplankom

Roztriedime, odovzdáme, pomôžeme

Narodeninové oslavy

Tak, a ideme na to

S požehnaním a chuťou do nového roka

Všetko najlepšie k narodeninám

Fotogaléria 2020