FotogalériaNaše aktivity v roku 2021
Ďakujeme, pán primátor..Ani mesto Michalovce na nás seniorov tohto roku nezabudlo. Darovalo nám veľkú sadu zábavno-spoločenských hier, pri ktorých budeme môcť tráviť svoj čas, relaxovať, precvičiť koncentráciu, postreh, pamäť, jednoducho príjemným spôsobom sa udržiavať v kondícii. Darčeku sme sa potešili a pánovi primátorovi, Viliamovi Zahorčákovi, veľmi pekne ďakujeme.

Vianoce s Projektom Vianočný zázrakVianoce sú naozaj časom zázrakov a prekvapení. A tie tohtoročné nás prekvapili hneď niekoľkokrát. Projekt „Vianočný zázrak“, do ktorého sme sa zapojili, myslel predovšetkým na tých, na ktorých si s darčekom pod stromček, už len málokto spomenie. Ale slovo dalo slovo a zázrak sa mohol udiať. Postupne k nám do Charitného domu prichádzali balíčky od darcov, ktorí zareagovali na naše sny, na naše vysnené priania. Keď sme ich na Štedrý večer otvorili, slzy sa nám tlačili do očí. Tešili sme sa ako deti, keď sa im splní veľké tajné želanie. Ďakujeme Vám za to, ďakujeme za povzbudzujúce slová, za radosť, za Vaše láskavé a otvorené srdcia, cez ktoré je možné vykonať zázraky. Ďakujeme.

Štedrý večerSlávnostný a výnimočný. Otvorený pre Božie prekvapenie, otvorený pre Boží zázrak. Už od rána sme sa tešili, spievali sme koledy, modlili sa, zhovárali a spomínali. A keď sa za oknami už zotmelo, stretli sme sa spolu za štedrovečerným stolom v našej spoločnej jedálni. Všetko je slávnostne prichystané, koledy tíško hrajú, my sa usádzame a čakáme na príchod našej pani vedúcej, ktorá nám tak ako každé Vianoce, aj tento rok, prichádza zaželať a zavinšovať požehnané vianočné sviatky. A už je aj tu. Spolu s ňou medzi nás prichádza aj betlehemské svetlo, ktorým zapaľuje sviece na stoloch. Pani Helenka všetkým prítomným prostredníctvom úryvku z Biblie priblíži udalosti spred vyše 2000 rokov o narodení Božieho dieťaťa v Betleheme. Pán Štefan nám zavinšuje, spolu si zaspievame vianočnú koledu a pomodlíme sa Otče náš pred štedrou večerou. Všetko je nachystané, náš kuchár Jozef sa usmieva, štedrá večera sa môže začať servírovať. Najprv oplátka, med a cesnak, to aby sme boli aj budúci rok zdraví, potom kapustnica a tradičné bobaľky. Všetko ako si pamätáme. Och, to je dobrota...ktovie, či nášmu vrchnému, ktorý je tu tiež dnes s nami, pod tým respirátorom už netečú slinky, ale keby aj, nevidno to, usmievame sa. A po večeri sme si opäť zaspievali nádherné vianočné koledy. Prajeme požehnané vianočné sviatky a ďakujeme všetkým, čo na nás myslia a majú nás radi.

Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok?Zmestí sa jej tam veľa a presvedčili sme sa o tom aj v tomto roku. Opäť sa našlo veľa dobrých ľudí, ktorí neváhali a o svoju vianočnú radosť sa rozhodli podeliť aj s nami. Z obdarujúcich sa v jednej chvíli takto stávali zároveň obdarovaní. Deti zo Základnej a Materskej školy Františka Jozefa Fugu vo Vinnom spolu so svojimi rodičmi na podnet pani riaditeľky, Mgr. Jany Gaňovej, a pod dohľadom svojich triednych učiteliek pre nás prichystali veľa krásnych darčekov, pohľadníc a nádherných kresbičiek. Nachystali, zabalili, doručili. Veď pozrite, koľko ich bolo, skoro sme ich nevládali odniesť. A asi sme tohto roku boli naozaj veľmi poslušní, lebo okrem darčekov od detí zo ZŠ a MŠ vo Vinnom nás pod stromčekom čakalo ďalšie milé prekvapenie. Ďalšie krásne darčeky. Ľudská dobrota a ľudská štedrosť vložená do škatúľ a zabalená do vianočných baliacich papierov. Za týmto prekvapením stála pani Mgr. Zuzana Némethová - koordinátorka vianočného projektu za mesto Sečovce. Opäť veľmi pekne ďakujeme. A chceme sa poďakovať aj všetkým ďalším dobrovoľníkom, ktorí zaklopali na naše dvere a svojím darom z lásky, podporili myšlienku dobra, štedrosti a ľudskej spolupatričnosti. Všetkým veľmi pekne ďakujeme a prajeme veľa Božích milostí v živote.

Vianoce sa blížia, Vianoce sú tuAdventný venček so štyrmi červenými sviečkami je už pripravený a čaká. Aj my sa pomaly pripravujeme a každý týždeň v nedeľu rozsvecujeme ďalšiu sviečku, nielen na adventnom venčeku, ale hlavne v sebe. Na Štedrý deň budú horieť už všetky štyri. Svetlo horí a my sa tešíme z Nádeje, ktorá sa kedysi narodila pre svet. Z Nádeje, ktorá od tých čias stále horí. A preto chystáme, zdobíme, radíme sa a pripravujeme. Vianočný veniec z voňavého ihličia nám už visí v jedálni, rozvešané snehové vločky pripomínajú zimu tak ako si ju pamätáme z dávnych čias, vianočné dekorácie v sklenených nádobách, dekorácie zo šišiek, nový šál pre snehuliaka, vianočné pohľadnice, čo potešia priateľov...tvoríme, dolaďujeme, tešíme sa. A stihli sme aj napiecť. Osvedčený recept na medvedie labky nesklamal ani tento rok. Len orechy bolo treba namlieť, čo nebol žiadny problém pre skúsenú súcu „gazdyňu“. Labky sa vydarili, boli voňavé, sladké, krehučké a na štedrovečernom stole bola z nich radosť ochutnávať. Zdobenie vianočného stromčeka sme si nechali na koniec. Tohto roku nám pribudli aj nové vianočné ozdoby. Nádherné ručne vyrábané vianočné gule, plnené voňavou levanduľou, nám poslali Jana a Jiří Zaťovičovci z Petroviec nad Laborcom. Touto cestou im ďakujeme a dúfame, že ich Vidiecku záhradu, z ktorej pochádza aj levanduľa v našich vianočných ozdobách, budeme môcť v lete navštíviť a zrelaxovať v nej. A tak sme stihli všetko. Aj vyzdobiť, aj prichystať, aj koledy precvičiť, aj napiecť, aj poďakovať šikovným deťúrencom a ich pani učiteľkám zo ZŠ a MŠ vo Vinnom, za krásne vlastnoručne vyrobené vianočné ministromčeky, ktoré nás všetkých veľmi potešili. Ďakujeme pekne.

Aby parapety aj v zime ožili..Každé ročné obdobie má svoje farby, svoje vône, tvary, a samozrejme, výnimočnú atmosféru. Aj toto zimné. Preto sme si aj tento rok spoločne vyzdobili okenné parapety na našej terase. Pri výrobe zimných dekorácií sme použili voňavé vetvičky ihličia, šišky, orechy, sneh sme si vyrobili z vaty a použili sme aj tradičné vianočné ruže. Popichané prsty od ihličia síce trochu boleli, ale podmanivá vôňa čerstvej živice všetko rýchlo zahojila. Ešte posledné kozmetické úpravy, nesmie chýbať sviečka a poďme už na terasu. Naše pekné zimné aranžmány určite potešia nielen naše oko, ale aj oko každého pozorného diváka.

S respirátorom, ale predsa prišiel...Sv. MikulášTak sme sa ho dočkali aj tento rok. Vďaka Bohu za to, že mohol prísť medzi nás. Privítali sme ho piesňami, koledami i milým slovom. Zistili sme, že sme mu všetci akosi dôverne povedomí. Ktovie, možno aj vďaka zhovorčivému anjelovi, ktorý mu o nás stihol zreferovať zrejme všetko, čo o nás vedel. Ej, bola že to náladička, Sv. Mikuláš nešetril svojimi darmi a vyťahoval z vreca balíček za balíčkom. Srdečné slová, vypočuté priania a spoločná modlitba na záver. Sv. Mikuláš pri odchode z nášho charitného domu ešte požehnal všetkým, čo v ňom bývajú i pracujú a sľúbil, že príde aj budúci rok. Budeme ho teda spolu čakať.

Magdalénkin liečivý cibuľový sirupV chladnom zimnom období je kvalitný cibuľový sirup podľa receptu našich starých mám jednoducho na nezaplatenie. A keď sa nájde ešte aj ochotná a veciznalá duša, ktorá sa ho rozhodne pripraviť, pokojne môžeme očakávať liečivé zázraky. Boli to Magdalénkine prsty, ktoré šúpali, krájali a plnili. Do fľaše putovala nakrájaná cibuľa, citrón a tohtoročný púpavový med. Skvelá kombinácia, skvelý liek pre priateľov. Ďakujeme, Magdalénka.

S jablkovým zákuskom za novembrovými oslávencamiKedysi Katarínske zábavy, dnes Katarínske posedenie. Kedysi viac tanca, dnes už viac spevu. A keďže človeku pri speve riadne vytrávi, my, obozretné seniorky, sme sa rozhodli pripraviť všetkým spevuchtivým účastníkom Katarínskeho posedenia chutné sladké prekvapenie. Dnes sme sa rozhodli pre osviežujúci ananásovo-smotanový zákusok. A že nám robota išla naozaj odruky, o tom svedčia aj nasledujúce obrázky. Zákusky sú nachystané, priatelia sú prítomní, Katarínske posedenie sa môže začať. Jedálňou sa pomaličky začínajú ozývať piesne sväté i svetské. A ktovie, možno i Drevorezbe Sv. Kataríny na stene pri našich úprimných piesňach srdiečko v deň jej menín prejavenou úctou pookrialo.

Na tú Svätú KatarínuKedysi Katarínske zábavy, dnes Katarínske posedenie. Kedysi viac tanca, dnes už viac spevu. A keďže človeku pri speve riadne vytrávi, my, obozretné seniorky, sme sa rozhodli pripraviť všetkým spevuchtivým účastníkom Katarínskeho posedenia chutné sladké prekvapenie. Dnes sme sa rozhodli pre osviežujúci ananásovo-smotanový zákusok. A že nám robota išla naozaj odruky, o tom svedčia aj nasledujúce obrázky. Zákusky sú nachystané, priatelia sú prítomní, Katarínske posedenie sa môže začať. Jedálňou sa pomaličky začínajú ozývať piesne sväté i svetské. A ktovie, možno i Drevorezbe Sv. Kataríny na stene pri našich úprimných piesňach srdiečko v deň jej menín prejavenou úctou pookrialo.

Jesenný zber plný vitamínovTak a je to tu. Ako sa hovorí: „Komu sa nelení, tomu sa zelení“. A veruže aj nám sa zazelenelo. Mobilné záhradky odovzdali, čo mali a nás ostrieľaných záhradkárov a poľnohospodárov to nesmierne potešilo. Čakal na nás zber tohtoročnej úrody. Umývali sme, krájali, mastili chlebíky chutnou a zdravou bravčovou masťou a na záver dekorovali chlebíky nakrájaným šalátom a cibuľkou. Ale to ešte nebolo všetko, pretože na nás už čakala stará dobrá známa - poctivá tekvica na pečenie. A slinky sa začali opäť zbiehať. Takže najprv opatrne rozkrojiť, dôsledne vybrať z tekvice semienka, nakrájať na menšie kúsky, poukladať na plech a vložiť do vyhriatej rúry. Tak nech sa pečie...a nám neostáva nič iné, len si zaželať dobrú chuť.

S novembrovou modlitbou pri KrížiSviatok všetkých svätých a Pamiatka zosnulých - Dušičky. Spoločnou modlitbou pri Kríži sme si uctili pamiatku všetkých zosnulých. Za všetky duše, známe aj neznáme, sme na Kríž, k nohám Ježiša Krista, položili vlastnoručne vyrobený novembrový veniec a zapálili spomienkovú sviečku.

Spolu napečieme, spolu oslávime Mesiac úcty k staršímJeseň. Farebný čas medzi letom a zimou. Čas listov, čas šípok, čas úrody. Vonku už síce býva chladnejšie a aj naše posedenia na terase sú už kratšie, no na dobrej nálade nám to rozhodne neuberá. Chladnejšie jesenné predpoludnie sme si spríjemnili výrobou kreatívnych dekorácií z prírodných materiálov. Rozdelili sme sa do dvoch tímov. Jedni pracovali s tavnou pištoľou, ktorou nalepovali farebné živé listy na prichystanú plechovku. Do plechovky sme potom aranžovali konáriky so šípkami. Ďalší dekoratéri zas naaranžovali šípky do bielych vázičiek, ktorými sme prizdobili stoly v spoločnej jedálni. A nakoniec sme vyrobili ešte aj jesenné aranžmány z plodov zeme pred dverami na terase. Tak čo poviete, vydarili sa nám?

Jesenné dekorácie z prírodných materiálovJeseň. Farebný čas medzi letom a zimou. Čas listov, čas šípok, čas úrody. Vonku už síce býva chladnejšie a aj naše posedenia na terase sú už kratšie, no na dobrej nálade nám to rozhodne neuberá. Chladnejšie jesenné predpoludnie sme si spríjemnili výrobou kreatívnych dekorácií z prírodných materiálov. Rozdelili sme sa do dvoch tímov. Jedni pracovali s tavnou pištoľou, ktorou nalepovali farebné živé listy na prichystanú plechovku. Do plechovky sme potom aranžovali konáriky so šípkami. Ďalší dekoratéri zas naaranžovali šípky do bielych vázičiek, ktorými sme prizdobili stoly v spoločnej jedálni. A nakoniec sme vyrobili ešte aj jesenné aranžmány z plodov zeme pred dverami na terase. Tak čo poviete, vydarili sa nám?

Pracovali sme so servítkovou technikouUž pri zbere a sušení levandule sme rozmýšľali nad tým, akými rôznymi spôsobmi ju môžeme použiť a čo všetko si z nej môžeme vyrobiť. Voňavé levanduľové vrecúška nám už visia na stene, dnes sme si preto chceli vyskúšať niečo iné. A tak sme sa z plechoviek od kompótov rozhodli vyrobiť oku lahodiace vázy, pre sušené kytičky levandulí. Na plechovky sme použili servítkovú techniku, levanduľu sme nastrihali na rovnakú dĺžku a starostlivo naukladali do plechoviek. Jemnomotorické cvičenie ako vyšité. A takto naše úsilie o zútulnenie spoločných priestorov vyzerá v realite. Na poličke aj ako príjemná dekorácia, aj ako letná spomienka.

Vítame pápeža Františka12.-15.september 2021 - Sv. otec na Slovensku. Tešili sme sa naňho a dočkali sa ho. Poniektorí z nás si zaspomínali aj na to, ako pred rokmi v Levoči vítali pápeža, dnes už svätého Jána Pavla ll. Spomienka - čím krajšia, tým živšia. Na príchod pápeža Františka sme sa však chystali už od augusta tohto roku, individuálnymi i spoločnými modlitbami sv.ruženca. A v septembri sme ho už vítali na Slovensku. My pred televízormi, tí šťastnejší naživo. Ale nezabudli ani na nás. Veľmi nás potešilo, keď nám doniesli spomienkový šál a zástavku pripomínajúcu túto mimoriadnu udalosť. Ďakujeme.

Pánboh pomáhajMať mobilnú záhradku je veruže dobrá vec. Hlavne, keď už zdravie neslúži tak ako kedysi. Ale ako sa hovorí „kde je vôľa, tam je aj cesta“. Naše dve mobilné záhradky, ktoré sme získali prostredníctvom účasti v jednom projekte, sme sa rozhodli vysadiť jednak sadeničkami voňavých byliniek a do tej druhej sme posadili cibuľku, pór, šalát, reďkvičku a kôpor. Všetko sme mali nachystané a tak sme sa pustili do práce. Nastrihali sme záhradkársku fóliu, vysypali zeminu, posadili, čo sme mali a všetko sme dobre prvýkrát poliali. Nateraz hotovo, ostáva nám už len pravidelne zalievať a čakať, dúfame, že na bohatú úrodu.

Všetko najlepšie k narodeninámA veľa zdravia, šťastia, spokojnosti a pohody. Spoločne sme gratulovali naším milým oslávenkyniam - Helenkám a Alžbetke. My sme gratulovali, spievali, vinšovali a ony nás, tak ako sa patrí, náležite pohostili. Torty a zákusky chutili veruže všetkým, takže ešte raz „mnohaja i blahaja ľita“.

Levanduľová vôňa letných záhradJe júl, všetko vonia a všetko kvitne. Vôňa levanduľových záhonov pošteklí nejeden nos, fialová farba levandule poteší nejedno oko. Aj my kráčame s dobou, a tak sa chystáme na voňavé aranžmány v provensálskom štýle. Levanduľa putuje do vázičiek a putuje aj do fliaš, kde ju necháme usušiť. Neskôr,už vysušenú, ju sypeme do farebných vrecúšok, ktoré ako dekoráciu povesíme na stenu. Vidíte, ako sústredene pracujeme? Keď vrecúško časom pomrvíme v ruke, levanduľová aróma sa uvoľní a príťažlivá vôňa naplní celý priestor. Akoby sme boli vo Francúzsku...

Osviežujúca pochúťka letných dníTentokrát v podobe nepečeného smotanového zákusku z detských piškôt a chutného šťavnatého ovocia. Keďže bolo teplé letné predpoludnie, prichystali sme si všetko potrebné a presunuli sa na terasu. Pomocníkov i ochutnávačov bolo neúrekom a tak nám i práca išla ako po masle. Niekto ukladal piškóty, iný zas chystal ovocie, ďalší sa pasoval s viečkami na kyslej smotane, jednoducho každý priložil ruku k spoločnému dielu. Prítomný bol samozrejme aj kulinársky dozor, ktorý nás upozorňoval na to, či sme niečo nezabudli pridať, napríklad vanilkový cukor...nie, nezabudli sme. Na záver už len posypať grankom, nakrájať a servírovať. Pochúťka je na svete, dobrú chuť.

Aranžovanie s nádhernými hortenziamiUž na nás čakali. Prichystané vo vedierku na stole, čakali nás vonku na terase. Nádherne sfarbené letné hortenzie. Presne také, aké si pamätáme z našich vlastných predzáhradiek. Najprv ovoňať, podeliť sa s radosťou so susedou, a potom do vázy. Na terase je živo. Ovoniavame, obdivujeme, spomíname a aranžujeme. Zaujatí prácou, kombinujeme farby, posúvame a vymieňame si navzájom kvetiny, zhovárame sa, tvoríme, relaxujeme. A krásnymi kvetinami vo vázach stihneme pred obedom ešte aj ozdobiť stoly v jedálni. To nám dnes veru bude chutiť.

Palacinky s tohtoročným čerešňovým džemomNepoznám nikoho, kto by nemal rád palacinky. A keď prišla ponuka na palacinky s čerešňovým džemom, tzv. palacinkári, sa prihlásili ihneď. Nasledovala deľba práce. Pripravovalo sa palacinkové cesto, ochutnávalo sa, dochucovalo a vylepšovalo. Konečne sa piekla prvá palacinka. O malú chvíľu, sa prihlásili aj prví adepti na jej plnenie. A palacinka s čerešňovým džemom bola na svete...mňam. Trpezlivo sme sedeli ako dvanásti mesiačikovia pri vatre, piekli, plnili a ochutnávali. Palaciniek bolo neúrekom...a nás tiež.

Chutné čerešňové variácieA je to tu. Čerešňová sezóna sa rozbehla a my sme to poňali ako výzvu. Po krátkej porade sme sa dohodli na džeme, zmrzline a bublanine. Úlohy boli rozdelené a brigáda sa mohla začať. A veru aj začala. Otrhávalo sa, umývalo, odkôstkovávalo a sem-tam aj ochutnávalo, veď kto by odolal takejto pochúťke? Neodradil nás ani náhodný červík, proteíny, povedali sme si s úsmevom. Následne sme zmixovali, čo bolo treba, dochutili citrónom a pustili sa do varenia. Kým sa nám džem varil, prečítali sme si čo-to z najnovších Katolíckych novín. Hovorí sa tomu aj efektivita práce, konštatujeme a vytrvalo miešame ďalej. Poniektorí sme už aj unavení, oddychujeme a aspoň povzbudzujeme. Ale stihli sme všetko. Najprv sme uvarili džem, na druhý deň pripravili zmrzlinu a čerešničkou na torte bola čerešňová bublanina – ako od starej mamy.

Vitamínová mrkvovo-zelerová nátierkaBolo slnečné, teplé, voňavé predpoludnie a my, ako vždy o takomto čase, sme už sedeli na terase a vychutnávali si pekné počasie. Dnes sa bude kuchtiť. Všetko potrebné nás už čakalo pripravené na vozíku. Už sa len pustiť do práce. Dnes to bude mrkvovo-zelerová nátierka. Čistíme, strúhame mrkvu. Samozrejme, dávame pri tom pozor na prsty, lebo ich budeme ešte potrebovať. Na elektrickom variči uvaríme vajíčka, olúpeme ich, pridáme do misky s maslom a nastrúhanou koreňovou zeleninou. Tí najsilnejší z nás všetko dobre zamiešajú. Ešte dochutiť šťavou z citróna, pri ktorého vytláčaní si zmeráme aj silu stisku, osolíme, okoreníme, natrieme na chlebíky a s chuťou servírujeme. Tomu sa povie „zdravý olovrant“.

Jarné dobrudružstvo s púpavouKrásny jarný deň sme využili na prechádzku v "Kerte", ktorá nám ponúkla po dlhej "covidovej odluke od sveta" pastvu pre oči a dušu. Nádherné púpavy sa na nás smiali z každej strany. Tieto žlté krásky, ktoré obsahujú mnoho telu prospešných látok, sme s radosťou nazberali a v charitnom dome sme pripravili púpavový med, ktorý v jesennom období dobre poslúži na imunitu a tinktúru, ktorou budeme masírovať boľavé kĺby.

Od plechoviek k nádherným kvetináčom

Máj, máj, máj zelený, pod oblôčkom sadený

Narodeninové oslavy

Farebná jarná inšpirácia

Tradičný zemplínsky veľkonočný syrec

Prajeme pokojné veľkonočné sviatky

Vakcinácia proti COVID-19

Jarná gardenaktivita

Veselé tvorenie s bavlnkami

Jarné aranžovanie pri speve

Sladké prípravy na MDŽ

Pôstom k Veľkej Noci

Čo sa za mladi naučíš..

Fašiangové posedenie s tvarohovým poplankom

Roztriedime, odovzdáme, pomôžeme

Narodeninové oslavy

Tak, a ideme na to

S požehnaním a chuťou do nového roka

Všetko najlepšie k narodeninám

Fotogaléria 2020